Staff

Cleeve Park School Staff List 2017/18

The highly qualified teaching staff, supported by a committed and skilled body of support staff, are the most valuable resource in the school. The school is using the Investors in People scheme to strengthen its considerable commitment to staff development and training. Teaching staff work in departments and Heads of Departments oversee the development and delivery of courses relating to their curriculum areas. They work closely with the Progress Leaders who oversee pupils’ progress and will respond to parents’ requests about information relating to schemes of work. There is considerable contact between parents and subject teachers through both parents’ consultation evenings, termly reports and individual communication.

Senior Leadership Teaching Staff Team

JTM Mrs J Tyler-Maher Executive Head Teacher
BON Ms C Bonner Head of School
HAY Mrs H Hayden

Deputy Head Teacher

Responsible for Standards, Assessment & Inclusion

CRO Ms K Croset

Assistant Head Teacher

Responsible for Staffing, Timetable & KS3

DON Ms S Donnelly

Assistant Head Teacher

Responsible for Assessment, Data & KS4

MGN Ms C Morgan

Assistant Head Teacher

Strategic Director of the Sixth Form Alliance 

Senior Leadership - Non Teaching
SHT Ms S Short

Executive Business Manager

  • Finance, HR, Premisies, IT, Administration and Marketing
Extended Leadership Team
DIX

Mrs R Dixon

(Mat Leave till Sept 18)

Director of Learning

  • Professional Tutor – SCITT, ITT, TF, NQT
  • Strategic Partner for TKAT Teaching School Alliance
GER Mr B German

Director of Learning

  • SEND & Inclusion
KWK Mrs N Kowalczyk

Director of Learning

  • Teaching and Learning
  • Closing the Gap
VIS Mrs R Viscovich

Director of Learning

  • Most Able & Behaviour for Learning
Progress Leaders (PL)
Mr D Southby Progress Leader: Year 7
Ms K Tangi Progress Leader: Year 8
Mr G Bonthron Progress Leader: Year 9
Miss V Hill Progress Leader: Year 10
Mr L Thompson Progress Leader: Year 11
Mrs Z Osman Head of Sixth Form

Teaching Staff

Business & Economics Department
Mr Seaward SEA Head of Social Sciences/ Business & Economics Teacher
Design, Technology & Engineering Faculty
Ms Boxall BOX Head of Technology Department, DT Teacher (Mat Leave)
Ms Hill HIL Design & Technology Teacher, PL Year 10
Mrs Udzu-Otoo UDZ Design & Technology Teacher (Mat Leave)
Mr Southby SOU Design & Technology Teacher, PL Year 7
English Faculty including Media Studies
Mrs Hall HAL Head of English
Mrs Bonner BON Head of School, English Teacher
Mr Bonthron BTN English Teacher/PL Year 9/PSHE Coordinator
Mrs Donnelly DON Assistant Head/English Teacher
Ms Frimpong FRI English SCITT
Mr German GER Director of Learning Inclusion/Head of SEN/English Teacher
Ms Hayden HAY Deputy Head/English Teacher
Ms Keeler KEE English Teacher/KS Coordinator
Mrs O'Connor OCO English Teacher
Ms Walker WAL English Teacher
English Teacher
Mr Whaley WHA English Teacher
Expressive Arts Faculty: Art, Music, Drama
Mr Hunter HUN Head of Faculty, Music Teacher
Ms Berry BER Head of Art Department, Art Teacher (Mat Leave)
Ms Blundell Art SCITT
Mrs Camilleri CMI Art Teacher
Ms Celebioglu CEL Drama Teacher NQT
Ms Osman OSM Head of 6th Form, Drama Teacher
Mr Southby SOU Music Teacher/PL Year 7
History Department
Mr Whibley WHI Head of Faculty for Humanities 
Mrs Evans EVA History Teacher
Mr Scott SCT History Teacher
Ms Tebbutt TEB History Teacher
Mr McNiffe MCN History Teacher
Computer Science Department
Mr McRae MCR Head of Computer Science Department, Computer Science Teacher
Ms Tangi TGI Computer Science Teacher, PL Year 8
Mr Kwari   Computer Science Teacher
Mathematics Department
Mrs Awofeso AWO Head of Maths
Mr Onabanjo ONA STEM Co-ordinator/Maths Teacher
Mr Di-Natale DIN Maths Teacher (NQT)
Ms Element ELE Maths Teacher
Mr Kwari   Maths Teacher
Mrs Karakas KAR Maths Teacher
Mrs Kowalczyk KWK Maths Teacher/DL
Mr Velettin VTN Maths Teacher
Mr Thompson THO Maths Teacher
Modern Foreign Languages: French & Spanish
Ms Smith SMI Head of MFL Faculty, MFL Teacher
Ms Godicheau MFL Teacher
Ms Croset CRT Assistant Head, MFL Teacher
PE Faculty: Boys PE, Girls PE, Dance, Sports Science
Mr Luck LCK Head of PE Faculty, PE Teacher, Quality Nominee BTEC
Ms Goodey GDY PE Lead, PE Teacher
Mrs Green GRE PE Teacher
Mr MacKenzie MAC PE Teacher, Science Teacher
Ms Oluwaseyi ORI PE Teacher
Mr Thompson THO PE Teacher, PL Year 11
Religious Studies Department
Mrs Dixon DXN Head of Religious Studies, RS Teacher, Director of Learning (Mat Leave)
Mr Fernandes FER Acting Head of Religious Studies, RS Teacher
Mrs Hayes HAS RS Teacher
Ms Morgan MGN Strategic Director of the 6th Form Alliance, RS Teacher
Mr McNiffe MCN RS Teacher
Science Faculty: Chemistry, Biology, Physics, BTEC Science
Mr Amaku AMA Head of Science Department/Science Teacher
Mrs Blamey BLA Science Teacher
Dr Conlon CON Science Teacher, Physics responsibility
Dr Len LEN Science Teacher, Biology responsibility
Mr Opoku OPO Science Teacher
Mr Udoh UDO Science Teacher
Mr MacKenzie MAC Science Teacher
Social Science - Geography
Ms Viscovich VIS Geography Teacher
Mrs Hayes HAS Geography/RS Teacher
Ms Surplus SUR Geography Teacher
Mr Whaley WHA Geography Teacher
 
Special Educational Needs: SEN, Special Medical & Physical Disability Provision
Mr German GER SENCO, Director of Learning, English Teacher

Support Staff

Ms Short  SS Executive Business Manager
Finance Office
Ms R Wichett RW Finance Manager
Ms Goss CG Finance Supervisor
Mrs Charlesworth EC Finance Officer
Executive Head & Head of School’s PA
Ms J Doyle JD Executive Head & Head of School’s PA and Personnel
Administration Services
Mr R Doyle RD Operations Manager
 
Central Administration Team
Ms Stenson-Croset FT Office Manger
Ms James AJ Administration Officer/ SEN Administration
Ms Laklia ML Administration Officer
Ms Suggars LS Reception
Ms Sohal MS Attendance Officer
Ms Chapman RC Data Manager
Mrs Wales TW Executive Exams Officer
Student Services
Ms McHattie KM School Librarian
Ms Adamthwaite ADW Sixth Form Study Supervisor
InclusionTeam
Mr Moloney MOL Head of Behaviour and Inclusion / Homework club
Ms Hobbs HOB Pastoral Lead (PaL) KS4 / Breakfast club
Ms Lawrence LL Pastoral Lead (PaL) KS3/Cover Officer
Ms Unger AU Pastoral Lead (PaL) KS5
Mr Velettin VTN Behaviour (p/t maths teacher)
Ms Rodgers DR Behaviour & Welfare
Midday Supervisor Team
Mrs Budden CB Senior Midday Supervisor
Ms Sinclair NS Senior Midday Supervisor
Mrs Doran SD Midday Supervisor
Mrs Gregory MG Midday Supervisor
Mrs Wilson SW Midday Supervisor
Miss Slegrova VS Midday Supervisor
Cover Supervisors
Ms Behcet AB Cover Supervisor
Premises Team
Mr Crossley MC Premises & Site Manager
Mr Barber SB Assistant Caretaker
Mr Burnett JB Acting Site Manager / Assistant Caretaker
Teaching Assistants 
Ms Amphlett SA
Ms Harmer AH
Ms Wood AW
Ms Beaven NB
Ms Black CB
Ms Blake VB
Mr Gosling MG
Mrs Humber JH
Ms Kane JK
Ms Kinnaird LK
Ms Russell MR Disability Access, Student Medical Support
Ms Whelan HW
Mrs A James SEN Administrative Assistant

Technician Services

Art, Design & Technology Technicians
Mr Camilleri SC Hard Technology Tech (Resistant Materials & Product Design)
Ms Camilleri CMI Art Technician, Art Teacher
Mr Tsavellas TT Display Co-ordinator
Ms Westpfel EW Soft Technology Technician (Food Technology & Textiles)
Ms King AK Soft Technology Technician (Food Technology & Textiles)
ICT Technicians
Mr Connor RC Area Network Manager
Mr Adlington BA ICT Technician
Mr Shukla MS Floating ICT Technician
Ms Ockelford OCK Marketing, Media and Application Support Technician
Science Laboratory Technicians
Mr Stewart GS  Science Technician
TBA Science Technician
Catering Manager
Mrs Dillon Canteen manager, Pabulum
Cleaning Site Supervisor
Ms Kate Smart Site Supervisor, Town & Country