Staff List 2018/19

Cleeve Park School Staff List 2018/19

The highly qualified teaching staff, supported by a committed and skilled body of support staff, are the most valuable resource in the school. The school is using the Investors in People scheme to strengthen its considerable commitment to staff development and training. Teaching staff work in departments and Heads of Departments oversee the development and delivery of courses relating to their curriculum areas. They work closely with the Progress Leaders who oversee pupils’ progress and will respond to parents’ requests about information relating to schemes of work. There is considerable contact between parents and subject teachers through both parents’ consultation evenings, termly reports and individual communication.

Senior Leadership Teaching Staff Team

JTM

Mrs J Tyler-Maher

Executive Head Teacher

BON

Ms C Bonner

Head of School

JM

Ms J Morris

Deputy Head Teacher

DON

Ms S Donnelly

Assistant Head Teacher

MGN

Ms C Morgan

Assistant Head Teacher

DIX

Mrs R Dixon

Assistant Head

  • Professional Tutor 

KWK

Mrs N Kowalczyk

Assistant Head

  • Whole school data & assessment
  • Pupil Premium & Most Able Lead

VIS

Mrs R Viscovich

Associate Assistant Head

  • Teaching and Learning lead

Senior Leadership - Non Teaching

SHT

Ms S Short

Executive Business Manager

Finance, HR, Premises, IT, Administration and Marketing

Extended Leadership Team

 

 

CRO

Ms K Croset

Director of Learning

  • Whole School Timetable
  • Staffing & Recruitment
  • Transition & Year 7 Lead

 

 

 

GER

Mr B German

SENCO

Director of Learning

  • SEND & Inclusion

 

Mr J Luck

Associate Assistant Head

Teaching & Learning and Trainee Teachers

(Secondment)

 

Mrs C Hall

Associate Assistant Head

Teaching & Learning and Trainee Teachers

(Secondment)

 

Mr P Onabanjo

Associate Assistant Head

Data  & Assessment

(Secondment)

 

 

 

Progress Leaders (PL)

Mr D Southby

Progress Leader: Year 7

 

Mr L Thompson

Progress Leader: Year 8

 

Ms K Tangi

Progress Leader: Year 9

Mr G Bonthron

Progress Leader: Year 10

 

  • Pastoral Lead for Year 10 & 11 - Mrs Hobbs

Miss V Hill

Progress Leader: Year 11

Mrs Z Osman

Head of Sixth Form

 

  • Pastoral Lead for Sixth Form  - Mrs Unger

 

Teaching Staff

Design, Technology & Engineering Faculty

Ms Boxall

BOX

Head of Technology Department, DT Teacher (Mat Leave)

Ms Hill

HIL

Acting Head of D&T, Design & Technology Teacher, PL Year 11

Mrs Udzu-Otoo

UDZ

Design & Technology Teacher (Mat Leave)

Ms Thomas

SJT

Design & Technology Teacher

English Faculty including Media Studies

Mrs Hall

HAL

Head of English

Mrs Bonner

BON

Head of School, English Teacher

Mr Bonthron

BTN

English Teacher/PL Year 9/PSHE Coordinator

Ms Donnelly

DON

Assistant Head/English Teacher

Mr German

GER

Director of Learning Inclusion/Head of SEN/English Teacher

Ms Keeler

KEE

English Teacher/KS Coordinator

Ms Millbank

MLK

English Teacher

Mrs O'Connor

OCO

English Teacher

Ms Walker

WAL

English Teacher

Mr Whaley

WHA

English Teacher

Expressive Arts Faculty: Art, Music, Drama

Mr Hunter

HUN

Head of Faculty, Music Teacher

Ms Berry

BER

Head of Art Department, Art Teacher (Mat Leave)

Ms Blundell

BLU

Art Teacher

Ms Morris

MOR

DHT, Art Teacher

Mrs Camilleri

CMI

Art Teacher

Ms Celebioglu

CEL

Head of Drama, Drama Teacher

Ms Osman

OSM

Head of 6th Form, Drama Teacher

Mr Southby

SOU

Music Teacher/PL Year 7

History Department

Mr Whibley

WHI

Head of Faculty for Humanities 

Mrs Evans

EVA

History Teacher

Mr Scott

SCT

History Teacher

Ms Tebbutt

TEB

History Teacher

Mr McNiffe

MCN

History Teacher

Computer Science Department

Mr McRae

MCR

Head of Computer Science Department, Computer Science Teacher

Ms Tangi

TGI

Computer Science Teacher, PL Year 8

Mr Kwari

 

Computer Science Teacher

Mathematics Department

Mrs Awofeso

AWO

Head of Maths

Mr Onabanjo

ONA

STEM Co-ordinator/Maths Teacher

Mr Di-Natale

DIN

Maths Teacher (NQT)

Mr Farajimakin

FAR

Maths Teacher

Mrs Kowalczyk

KWK

AAHT, Maths Teacher

Mr Manzoor

MAN

Maths Teacher

Ms Tomlin

TOM

Maths Teacher

Modern Foreign Languages: French & Spanish

Ms Smith

SMI

Head of MFL Faculty, MFL Teacher

Ms Duchalet

DUC

MFL Teacher

Ms Croset

CRT

DoL, MFL Teacher

PE Faculty: Boys PE, Girls PE, Dance, Sports Science

Mr Luck

LCK

Head of PE Faculty, PE Teacher, Quality Nominee BTEC

Ms Goodey

GDY

PE Lead, PE Teacher

Mrs Green

GRE

PE Teacher

Mr MacKenzie

MAC

PE Teacher, Science Teacher

Ms Oluwaseyi

ORI

PE Teacher

Mr Thompson

THO

PE Teacher, PL Year 8

Mr Hanscombe

 

SKITT PE Teacher

Psychology Department

Ms Donnelly

DON

Assistant Head/Psychology & English Teacher

Religious Studies Department

Mr Whibley

WHI

Head of Faculty, Humanities/RS Teacher

Mrs Dixon

DXN

AAHT, Head of Religious Studies, RS Teacher

Mr Fernandes

FER

RS Teacher

Ms Morgan

MGN

AHT, RS Teacher

Science Faculty: Chemistry, Biology, Physics, BTEC Science

Mr Amaku

AMA

Head of Science Department/Science Teacher

Dr Conlon

CON

2i/c Science, Science Teacher

Miss Black

CB

Science Teacher,

Mrs Blamey

BLA

Science Teacher

Mr Griffith

GRI

Science Teacher

Mr Hall

HLL

Science Teacher

Mr Hanscombe

HAN

Sports Science Teacher

Ms Newnham

NEW

Science Teacher

Mr Noutsa

NOU

Science Teacher

Social Science

Mr Seaward

SEA

Head of Social Sciences/ Business & Economics Teacher

Ms Viscovich

VIS

AAHT/Geography Teacher

Mr Jackson

JAC

Business & Economics Teacher

Miss Surplus

SUR

Geography Teacher

Special Educational Needs: SEN, Special Medical & Physical Disability Provision

Mr German

GER

SENCO, Director of Learning, English Teacher

Support Staff

Ms Short 

SS

Executive Business Manager

Finance Office

Ms R Wichett

RW

Finance Manager

Mrs Charlesworth

EC

Finance Supervisor

Ms Patel

DP

Finance Supervisor

Executive Head & Head of School’s PA

Ms J Doyle

JD

Executive Head & Head of School’s PA and Personnel

Administration Services

Mr R Doyle

RD

Operations Manager

Central Administration Team

Ms Stenson-Croset

FT

Office Manger

Ms James

AJ

Administration Officer/ SEN Administration

Ms Laklia

ML

Administration Officer

Ms B Bonner

BB

Reception

Ms Sohal

MS

Attendance Officer

Ms Chapman

RC

Data Manager

Ms Budden

CB

Exams Officer

Student Services

Ms McHattie

KM

School Librarian

Ms Adamthwaite

ADW

Sixth Form Study Supervisor

Inclusion Team

Mr Moloney

MOL

Head of Behaviour and Inclusion / Homework club

Ms Rodgers

DR

Pastoral Transition for Year 7

Behaviour & Welfare

 Ms Lawrence

LL 

 Pastoral Lead Years 8 & 9

(Cover Officer)

Ms Hobbs

HOB

Pastoral Lead Years 10 & 11

Breakfast club

Ms Unger

AU

Pastoral Lead  KS5

 

 

 

Midday Supervisor Team

Ms Sinclair

NS

Senior Midday Supervisor

Mrs Wilson

SW

Senior Midday Supervisor

Mrs Doran

SD

Midday Supervisor

Mrs Gregory

MG

Midday Supervisor

Mrs Spooner

AS

Midday Supervisor

Mrs Waller

DW

Midday Supervisor

Cover Supervisors

Mrs Oluwaseyi

FO

Cover Supervisor

Premises Team

Mr Crossley

MC

Premises & Site Manager

Mr Barber

SB

Assistant Caretaker

Mr Burnett

JB

Acting Site Manager / Assistant Caretaker

Mr Barry

CB

Caretaker

Teaching Assistants 

Ms Amphlett

SA

 

Ms Harmer

AH

 

Ms Wood

AW

 

Ms Beaven

NB

 

Ms Black

CB

 

Ms Blake

VB

 

Mrs Wootton

EW

 

Mrs Humber

JH

 

Ms Kane

JK

 

Ms Kinnaird

LK

 

Ms Russell

MR

Disability Access, Student Medical Support

Ms Whelan

HW

 

Mrs A James

AJ

SEN Administrative Assistant

Technician Services

Art, Design & Technology Technicians

Mr Camilleri

SC

Hard Technology Tech (Resistant Materials & Product Design)

Ms Camilleri

CMI

Art Technician, Art Teacher

Mr Tsavellas

TT

Display Co-ordinator

Ms Westpfel

EW

Soft Technology Technician (Food Technology & Textiles)

Ms King

AK

Soft Technology Technician (Food Technology & Textiles)

ICT Technicians

Mr Connor

RC

Area Network Manager

Mr Adlington

BA

ICT Technician

Mr Shukla

MS

Floating ICT Technician

Ms Ockelford

OCK

Marketing, Media and Application Support Technician

Science Laboratory Technicians

Mr Stewart

GS 

Senior Science Technician

TBA

 

Science Technician

Catering Manager

 

 

Mrs Dillon

 

Canteen manager, Pabulum

Cleaning Site Supervisor

Ms Kate Smart

Site Supervisor, Town & Country